15.03.2025. g. stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima (NN 40/25), koji donosi mnoge novosti, posebno što se tiče rada državljana trećih zemalja.
Pozivamo sve koji imaju potrebu za zapošljavanjem radne snage iz trećih zemalja da detaljnije prouče nove zakonske odredbe, od kojih najvažnije ističemo u nastavku.
Dozvola za boravak i rad
Državljanin treće zemlje može raditi u Republici Hrvatskoj:
– samo na onim poslovima i kod onog poslodavca koji su navedeni u potvrdi koju izdaje MUP, a u kojoj se navode podaci o državljaninu treće zemlje, poslodavcu, roku važenja dozvole za boravak i rad, radnom mjestu, zanimanju za koje se izdaje dozvola za boravak i rad i zakonskoj odredbi na temelju koje je dozvola za boravak i rad odobrena;
– samo na onim poslovima i kod onog poslodavca za koje je dano pozitivno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje;
– samo na onim poslovima i kod onog poslodavca koji su navedeni u potvrdi o prijavi rada.
Rok važenja
Dozvola za boravak i rad izdaje se:
– na vrijeme na koje je sklopljen ugovor o radu, a najdulje do tri godine (ako poslodavac osigurava primjereni smještaj);
– na vrijeme na koje je sklopljen ugovor o radu za sezonski rad, a najdulje do 90 dana ili do devet mjeseci:
– na vrijeme koje je potrebno za obavljanje posla odnosno na vrijeme na koje je sklopljen ugovor o radu, a najdulje do dvije godine – vrijedi kod samozapošljavanja i visokokvalificiranih radnika.
Zahtjev za produljenje dozvole za boravak i rad za istog poslodavca i istog državljanina treće zemlje u istom zanimanju – najkasnije 30 dana prije isteka važenja dozvole.
Jamstvo poslodavca
Ako državljanin treće zemlje ulazi u RH na temelju vize, poslodavac je dužan uplatiti u državni proračun iznos od jedne prosječne mjesečne brutoplaće isplaćene u Republici Hrvatskoj u protekloj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku tijela državne uprave nadležnog za statistiku, u roku od osam dana, ako:
– državljanin treće zemlje ne započne s radom u roku predviđenom u ugovoru o radu;
– je državljaninu treće zemlje otkazao ugovor o radu (osim kod redovnog otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika ili izvanrednog otkaza).
Za isti iznos poslodavac je dužan izdati zadužnicu u korist MUP-a RH te ju dostaviti nadležnoj policijskoj upravi/postaji u roku od pet dana od dana izdavanja potvrde MUP-a o radniku, a ta sredstva će se koristiti za troškove povratka stranih radnika koji nezakonito borave u RH.
Ugovor o radu sa stranim radnikom
– ugovor o radu ne smije sadržavati diskriminatorne odredbe kojima se radnik državljanin treće zemlje stavlja u nepovoljniji položaj od ostalih radnika zaposlenih u Republici Hrvatskoj
– plaća koju prima državljanin treće zemlje ne smije biti manja od plaće koju primaju zaposleni u Republici Hrvatskoj u zanimanju za koje se izdaje dozvola za boravak i rad odnosno u sličnim i srodnim zanimanjima u skladu s posebnim zakonima i kolektivnim ugovorima.
Test tržišta rada
Prije podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za boravak i rad poslodavac je dužan zatražiti provedbu testa tržišta rada kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, osim u propisanim slučajevima (deficitarna zanimanja) – rezultati u roku od 15 dana.
Ako u RH nema osoba koje ispunjavaju zahtjeve poslodavca, on može zatražiti dozvolu za boravak i rad, u roku od 90 dana od dana zaprimanja obavijesti o rezultatu testa tržišta rada.
Za radnike za koje nije potrebno provesti test tržišta rada – uz zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad prilaže se dokaz da imaju potrebne kompetencije za rad u tom zanimanju (radno iskustvo, obrazovanje) – izuzetak su jednostavna zanimanja i sezonski radnici (poljoprivreda, šumarstvo, ugostiteljstvo i turizam)
Prestanak radnog odnosa
Državljanin treće zemlje koji ima važeću dozvolu za boravak i rad može biti nezaposlen i tražiti novi posao unutar roka važenja te dozvole za boravak i rad – ali ako nezaposlenost višekratno ili jednokratno ne traje dulje od 60 dana.
Ukoliko nađe novi posao, novi poslodavac mora unutar dozvoljenih 60 dana nezaposlenosti podnijeti uredan zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad, čime se rok od 60 dana prekida.
Promjena poslodavca i zanimanja i dodatni rad
– omogućena je promjena zanimanja kod istog poslodavca ako se radi o zanimanju za koje se ne provodi test tržišta rada
– omogućena je olakšana promjena poslodavca u istom zanimanju nakon godinu dana rada u RH
– strani radnik koji radi 40 sati tjedno može unutar važenja dozvole dodatno raditi na temelju ugovora o dodatnom radu za drugog poslodavca
Ove odredbe ne važe za sezonske radnike!
Primjeren smještaj
Kada poslodavac osigurava smještaj ili je on posrednik u osiguravanju smještaja državljaninu treće zemlje za kojeg podnosi zahtjev za dozvolu za boravak i rad, takav osigurani smještaj mora biti primjeren – posebnim pravilnikom će se propisati tehnički uvjeti primjerenog smještaja, način plaćanja najamnine i dokumentacija kojom se dokazuje primjeren smještaj.
„Plava karta EU-a“
– može se zatražiti za visokokvalificirane radnike, a istodobno vrijedi kao odobrenje za privremeni boravak i rad na području RH;
– izdaje se na najdulje 48 mjeseci odnosno do isteka važenja putne isprave ako ona ranije ističe.